piątek, 21 grudnia 2018

Jak być bardziej produktywnym- mini ściąga
Pierwszy Dzień Zimy już dziś. W końcu dni staną się coraz dłuższe… Do wiosny jeszcze kawał czasu, jednak jak na razie te krótkie dni dają nam się we znaki: idziemy do pracy- ciemno, wychodzimy z niej- ciemno. Gdzie ten dzień nam ucieka? 


Cały czas wydaje nam się, że funkcjonujemy wyłącznie w nocy. Po powrocie do domu mamy ochotę coś przekąsić i pójść spać. Zdajemy sobie sprawę, że nocy jeszcze nie ma, że jest tyle rzeczy do zrobienia, jednak brakuje nam motywacji i chęci do działania. 


No niestety, zanim ten okres przeminie, możemy wiele przegapić, a nawet stracić. Jak sobie z tym poradzić? Oto kilka rad: 1. Unormuj godziny spania.

Szybko zachodzące słońce daje nam wrażenie, że jest już późno i trzeba iść spać. Wstajemy co raz później a kładziemy się bardzo wcześnie. Nasz dzień zamiast trwać 17 godzin skraca się do 12. Tracimy cenny czas na sen, który wcale nie sprawia, że czujemy się bardziej wypoczęci, a wręcz przeciwnie- jesteśmy bardziej zmęczeni, znużeni. Dodatkowa znikoma aktywność fizyczna kumuluje w nas stres, spięcie przez co jesteśmy bardziej nerwowi.
Dlatego bardzo ważne, aby ustalić godziny w których śpimy. Patrząc na zegarek będziemy wiedzieć, czy mamy jeszcze czas na realizację zadań/ obowiązków czy już pora do łóżka.

Wiele telefonów ma wgraną aplikację, która przypomina nam porę, o której musimy się położyć, aby spać założoną ilość godzin. Jeśli twój smartfon jej nie posiada- z łatwością znajdziesz ją i pobierzesz w sklepie. 1. Wstawaj wcześniej.

Oczywiście, idealnie jeśli będziesz wstawać o godzinie 6- 8 mając np. do pracy na 14. Jeśli to jest dla ciebie nie do wykonania, zacznij najpierw od pobudki godzinę wcześniej niż dotychczas. Z czasem zacznij przestawiać alarm o kolejne godziny. Nim się obrócisz będziesz na nogach już od 8 rano wypoczętym i pełnym energii! 1. Poświęć 15 minut dziennie na organizację dnia.

Za pomocą ulubionej formy (czy to na telefonie, czy w plannerze- gdziekolwiek) notuj co masz do zrobienia w ciągu bieżącego dnia. Wypisz kolejno punkty i zaglądaj tam w każdej wolnej chwili aby o niczym nie zapomnieć. Wieczorem upewnij się, że wypełnione są wszystkie zadania. Pozwoli ci to zwiększyć swoją wydajność poprzez organizację każdego dnia. 1. Załatwiaj sprawy do końca.

Nakreśliłeś już zadania na dzień; należą do nich też zakupy. Byłeś w sklepie, kupiłeś wszystkie produkty oprócz jednego? Nie zostawiaj tego na kolejny dzień, finalnie zapomnisz podejść do sklepu by to nabyć. Od razu kup produkt w innym markecie. To sprawi, że twój umysł będzie gotowy przyjąć kolejne zadanie i nie narazisz się na natłok myśli typu „ od czego zacząć” czy „ tak dużo na głowie a tak mało czasu”. 1. Wykorzystuj każdą wolną chwilę

Musisz posprzątać kilka rzeczy w domu, ale właśnie leci twój ulubiony serial? Wykorzystaj reklamy! To idealna pora by wstawić pranie, pozmywać naczynia, czy zacząć przygotowywać posiłki na kolejny dzień.
Mam nadzieję, że ta mini-ściąga z organizacji życia wam się przyda. Dajcie znać, czy macie swoje sprawdzone sposoby na bycie bardziej produktywnym. :) 


3 komentarze:

 1. Ciekawa ściągawka do wykorzystania

  OdpowiedzUsuń
 2. Super, staram się robić każdą z tych rzeczy i żyje się lepiej, więc polecam :). Takie wpisy lubię!

  OdpowiedzUsuń
 3. Podoba mi się taka mini ściąga.

  OdpowiedzUsuń