środa, 5 grudnia 2018

Jak wybrać prezent pod choinkę?

Jak kupić trafione prezenty? Chyba każdy z nas choć raz w życiu doświadczył prezentowej pomyłki- dostał kompletnie nietrafiony prezent bądź sam komuś owy sprawił. Uczucie zawodu, tym bardziej u osoby obdarowywanej, nie należy do najprzyjemniejszych. Jak tego uniknąć?


1. Po pierwsze- ustal, jakie więzi łączą cię z daną osobą.

Czy jest to koleżanka z pracy, szef, mąż, przyjaciel? Wiadomo, że dla bliskich prezenty będą bardziej skrupulatnie wybierane, ponieważ bardziej nam na nich zależy. Dla znajomego można wybrać gotowy zestaw prezentowy. Wystarczy określić jaka dziedzina najbardziej zadowoli obdarowywanego: czy perfumy, balsamy do ciała, zestawy maszynek do golenia. W takim wypadku wybranie podarunku nie powinno zająć nam dużo czasu. Prezentem powinno być coś, co odzwierciedla więzi; im dalsza znajomość tym prezent powinien wyrażać mniej uczuć- powinien sygnalizować miły gest.2. Planuj święta dużo wcześniej

Nie, nie chodzi o przygotowywanie listy zakupów już we wrześniu. Zwróć uwagę choćby miesiąc wcześniej, co kto używa na co dzień, czy nie narzeka, że coś by mu się przydało, czegoś mu brakuje. Czasem takie niewinne napomknięcia dają nam idealną propozycję na prezent. Ustal dodatkowo, ile prezentów musisz kupić; czy chcesz kupić rodzicom, dziadkom prezent wspólny czy dla każdego z osobna. To ważna kwestia, która może zależeć od budżetu jak i od pomysłu na podarunek.


3. Budżet.

Wiadomo, że pieniądze są głównym wyznacznikiem rodzaju prezentu. Jeśli masz konkretne ograniczenia finansowe- wypisz dokładnie kwotę przeznaczaną na prezenty jak i na poszczególne osoby. Następnie możesz pogłówkować czy wolisz iść w stronę produktów gotowych  ze sklepów czy hand-made (tańsza opcja).


4. Złota zasada- prezent powinien być spełnieniem pragnienia a nie potrzeby.

Może brzmi banalnie, ale ważne że działa. O co dokładnie chodzi? Prosty przykład: moja mam dostała kiedyś w prezencie 'pod choinkę' wałek do ciasta. Dlaczego? bo go nie miała. Ucieszona? No nie za bardzo...

Drugi przykład: mój tata kilka razy pod rząd dostał perfumy. Zadowolony? Nie bardzo. A czemu? Bo on perfumy kupuje obojętnie jakie- nie przywiązuje do nich żadnej uwagi, ważne żeby podobało się mamie i żeby miał "czym się spryskać". 

Podarunki nie powinny zaspokajać potrzeb, tylko być czymś szczególnym, co przynosi radość oraz wygodę - większą lub mniejszą.


5. Opakowanie

Jeśli prezenty zostały już zakupione, czas je zapakować. Pamiętaj o usunięciu cen (pozostawiona cena niszczy przyjemność z otrzymywanego podarunku). Jeśli nie masz talentu do pakowania- zawsze można kupić gotowe pudełka lub skorzystać z pomocniczych stron internetowych pokazujących krok po kroku jak wykonać dane opakowanie. Warto również dołączyć kartkę ze spersonalizowanymi życzeniami.


☃☆ Kupiliście już prezenty dla bliskich czy zostawiacie wszystko na ostatnią chwilę? ☃☆  


5 komentarzy:

 1. Właśnie dzisiaj jadę na małe zakupy przed-mikołajkowe i już się boję:D zapraszam! https://mightyycarolinee.blogspot.com/2018/12/zgrabne-i-dosadne-adios.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne rady, ja właśnie zaraz udaje się jeszvze po ostatnie prezenty :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Super rady u mnie to na szczęście prosto chcą kasę 😀 materialsci a zamówiłam już kartke do sklepu e-zebra ulubiona drogeria oraz H&M i tyle pieniążki odlozylam wcześniej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie praktyczne porady są niezbędne podczas świątecznych przygotowań :)
  świetne! :)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla tych, którzy mają otwarte dłonie ku dawaniu, większą radością niż dar jest samo szukanie człowieka, który ich dar przyjmie. Bo czy możesz cokolwiek szachować na zawsze tylko dla siebie? Co jest posiadane, kiedyś musi być oddane. Zatem dawaj już teraz. Miej swój czas darowania, zamiast czasu spadkobierców twoich.

  OdpowiedzUsuń